Az asztrológusok kihirdetik melyik a jobb! – Euthia vs Heroes III

cikk_cover.PNG

Mivel sokunk egyik kedvenc körökre osztott stratégiai PC játéka, a Heroes of Might and Magic III, egy ideje már társasjátékként is elérhető, gondoltam összehasonlítom Bláhova és Spousta szerelemgyerekével, az Euthia – Torment of Resurrectionjével, ami nagyban inspirálódott a Heroes játékmenetéből. Tudom, tudom ez két teljesen más játék, és semmi szükség összehasonlítani őket. Én azért megteszem, hogy ne kelljen fél vesét áldozni, hogy mindkettő a polcodon legyen!

Mielőtt nekifogok, le kell szögeznem: Ugyan 12 éves koromban, mint megannyi kortársam, én is kaptam Máriahilferen vételezett Commodore 64-et, ám a korszak lecsengése után komoly hiátus köszöntött be a számítógépes karrierembe. Egy szó, mint száz, mire PC-m lett, már pont megjelent a Heroes IV, így nekem az lett az etalon. A Heroes olyan, mint a rum, mindig az első a legjobb! Bár próbálgattam azért a 3-mat is, de nem tudta úgy belopni magát a szívembe, ahogy azt a IV-nek sikerült. Ettől persze tökéletesen megértem miért szeretik annyian a Heroes III-mat, mivel számos jégerekkel fűszerezett kiselőadást is volt szerencsém végighallgatni a témában meglehetősen hozzáértő Heroes expertektől, így minden kétséget kizáróan vágom miért jobb a III, mint bármelyik másik (NEM IS)!

pic7116681.jpg

Na most, hogy minden hardcore fan túl van a sértődésen, nyíltan beszélhetünk a hüvelygombáról a játékokról, amik igencsak hasonlóak. Mindkét játékban a szcenárió utasításait követve, a kiindulási hexánkról elindulva kell lépegetni a hősünkkel, elfoglalni bányákat, felszedegetni a kincseket és artifactokat, esetleg küldiket teljesíteni és hajtani a scenárió céljai felé. Moduláris térképekből rakjuk ki az aktuális pályát, a Heroes esetében 7 hexát tartalmaz egy térképelem, és a felfedezője úgy forgatja, ahogy tetszik neki, az Euthia esetén 3 hexás minden lapka, és fix módon kell lehelyezni őket. Az utunk során meg kell küzdenünk semleges csapatokkal, és a Heroes-ban akár még egymással is, miközben persze a hőseink fejlődnek. Igen, nos az Euthiában nem tudunk nyíltan egymásra támadni, de indirekt módon igen. De ne szaladjunk előre!

pic7116682.jpg

Setup és komponensek

Ez nem rövid egyik játéknál sem, de az Euthia még egy jó rendezővel is lesz vagy 20 perc (anélkül legalább a duplája), de nem csoda, hiszen a szabálykönyvben 3 oldal a különféle komponensek felsorolása! Itt az alapjáték doboza egy kompakt porszívó csomagolását idézi méretében, így a tokenek kinyomkodása is fél délután lesz! A Heroes is meg van rakva tokenekkel, de jóval kevesebb van az alapjáték dobozában, cserébe itt rengeteg féle kártya nehezítheti meg a kipakolást. A komponensek abszolút korrektek mindkét játékban, a minik szépek, festhetők, ha valaki ezt szereti. A H3-ban kicsit fura volt elsőre megszokni a hősöket, ugyanis a frakció színére vannak fröccsentve eleve. És a város játékostáblába beszúrandó épületek tokenjei is szorultak. Ez csak berakásnál és kivételnél zavaró, ám pont az lenne az értelme ennek a megoldásnak, hogy ezek jól menjenek. Na mindegy. A H3-ban az egységek kártyái (amik egyébként nagyon hangulatosak és igen, egy az egyben azok, mint a játékban) kétoldalúak, miután feltuningoltad őket át kell fordítani az erősebb oldalukra, amik szivárványszínben irizálnak! Hát igen, nem bántam volna, ha ez a My Little Pony-s színvilág kimarad! De nem is annyira a színek, hanem a funkcionálisan zavaró: sokszor pont úgy törik meg a fény a festésen, hogy pont nem fogod jól látni magát a kártyát!

euthia_1.jpg

Játékmenet

Az Euthiában három tokened van: Harc (3 mozgáspont), Csere (2 mozgáspont), és bányászás (1 mozgáspont). Vagy az akciót csinálod meg, vagy mozogsz, ami egy izgalmas koncepció első blikkre, de eleinte tud frusztráló lenni, hogy a legtöbb mozgáspontot adó tokened pont a harc. Ha már megszokja az ember, nem vészes, nyílván úgy fogod alakítani a köröd, hogy kiadja, amit szeretnél. Ám érdekes döntéshelyzetek elé fog állítani szinte minden körben, ráadásul az új térképelemeken mindig jönnek fel elementálok is, amik mindig módosítani fogják a velük szomszédos hexákat. A csere elég fontos, de érdemes összevárni a cseréket (és hőstuningolásokat), mert nem akarsz rendszeresen ezzel tökölni, amikor te harcolni jöttél! Mert a harc kvázi zseniális! Ahogy már megpendítettem, nem lehet egymásra támadni, viszont folyamatosan hozzájutunk ezüst és arany szörnykártyákhoz, amit pont a többi játékos ellen tudunk majd felhasználni, amikor ők valamelyik semleges egységet próbálják móresre tanítani. A harcban 2 kockával dobunk, ami nem nagy szám, de számos módon tudjuk mitigálni a dobásainkat, pl. gaar tokennel, amivel újradobhatunk (újradobathatunk) 1 kockát és hozzáadunk a támadásunkhoz, vagy épp a védekezésnél csökkentjük az ellenfél kockájának értékét. De számos út közben megszerzett csecse-becse módosíthatja a dobott értékeket. Egységeink nincsenek, csak a hősünk, viszont a fejlődése elég parádés! Ahogy elérsz bizonyos szinteket, választhatsz két képesség közül, amiket felrakhatsz a karakterlapodra csere akciónál. Persze jól meg kell gondolni melyiket, és egy idő után mi helyére raksz. Ráadásul itt a hősöd szintje egyben győzelmi pont is!

euthia_3.jpg

A Heroes III-ban 3 mozgáspontja van a hősödnek, és 2 a másodlagos hősödnek, és ezeket kell arra is használni, ha új térképet fedsz fel, vagy folytatni szeretnél egy harcot, ami nem zárult le. Mivel alapvetően ez egy pakliépítő játék, simán hozzájuthatsz olyan kártyához, ami ad plusz mozgást, de kb. a hárommal érdemes kalkulálni. A paklidban lévő kártyáid többnyire a harcnál jöhetnek elő, itt is valamelyik ellenfeled fogja irányítani a semleges seregeket, és egy 4x5-ös Excel táblán játsszátok le. Na jó, nem is Excel, de annak tűnt, főleg miután a játékszabály-tanuló videón egy hexákra osztott pályán tolták, príma kis minikkel. Ja, de ez a csakis Gamefoundos extra kieg. valamelyikében van csak (azt hiszem Battlefield Expansion a neve, de nem ér semmit, ha nem veszed meg az összes minit). Szóval szétosztjátok az egységkártyáitokat, majd indulhat a csata! Megvan melyik egység mennyit lép, mennyit sebez, hogy védekezik, és milyen speckó képessége van. Igen, ezek abszolút a játékot idézik minden ponton, épp csak kicsit kiábrándító nem miniket tologatni, hanem kártyákat, de még így is hozza a H3 hangulatot simán! Itt csak egy módosító kocka van, ami -1 és +1 között módosíthatja a támadást, a többi simán számolható. Ha a hősödnél megegyező szintű sereget győztél le 1 szintlépést kap a hősöd, ha nagyobbat, akkor 2-t. A hősöd mindössze 7-es szintű lehet csak, ami nem valami sok, ráadásul a képességek se valami nagy számok: nagyobb kézlimit vagy új, erősebb varázslatok.   

pic7150556.jpg

VERDIKT

Ide előjáróba: A marketingest, aki szerint az Euthia alcíme, a Torment of Resurrection (A feltámasztás kínjai), jól hangzik, karóba húzással jutalmaznám, de minimum 400 körmöst kiosztanék neki minden egyes lábujj körmére! A lore is szörnyű amúgy: Feltámasztják a régen elhunyt hősöket, hogy rakjanak rendet a vidéken, mert sok itt démon és az egyéb nyavaja… És ez nagyon fáj nekik. Mármint a hősöknek (azaz nekünk). Ööööö, mi vaaaan? Szóval fáj, mint egy Győzike-szimulátor a tarjáni kocsmában…

Na de akkor melyik érdemli meg a helyet a polcon? Ha tengernyi helyed, és pelyva sok a pénzed, nem kérdés mind a kettő! Ha alapdobozd vennél, a H3 jó opció! ’Az csak 27 ropi, kérem szépen!’ – mondanád. Az alapdoboz annyi, amiben csak 3 faj van, és meglehetősen limitált játékélmény. A Gamefoundon futó kampány all-in pledge viszont 404 ojró, és ebben még nincs vám és szállítás!!! Nem számoltam ki pontosan, de ez megnyalhatja az 500 ojrót is! Cserébe kapsz két nagyobbacska porszívós dobozt a tároláshoz, és talán, talán így már nem eszik meg a fél kallaxot. Az Euthia sem kis doboz, majdnem Anachrony Infinity Box méretű (legalábbis a tesztpéldány dobija ekkora volt). Szóval giga játékokról beszélünk. Az Euthia viszont viszont még a Heroes III-ra is rá tudott licitálni, ugyanis a fullos all-in minden is pledge a Gamefound kampányban nem kevesebb, mint 451 angol font volt, ami már 300 ezres tartomány jó magyar konvertibilis forintban. Per pill nem kapható sehol, így csak használt kópiát tudsz vadászni, ami gyakran nem könnyű és/vagy túlárazott.

euthia_2.jpg

A setup elég pepecs mindkettőnél, talán az Euthia hosszabb, a sok kis b@szom tokenjei miatt. Ám aki ilyen kalandra vágyik, az tisztában van az ezzel járó előkészületekkel. A gameplay bár nagyon hasonló, mégis eléggé különböző! Az Euthiában nagyon tetszett, hogy a hősök tényleg komolyan fejlődnek, és szinte mindig tudsz képességet választani, míg ez a rész a H3-ban eléggé elnagyolt lett. A harc nagyon más a két játékban. Az Euthia rendszere izgalmasabb volt nekem, mivel mindig valamelyik játékossal kellett lemeccselnem a csatát (itt nem lehet egymást megtámadni, legalábbis abban a verzióban, amiben mi játszottunk, lehet más játékmódban igen, nem volt idő végigpörgetni mindent…), és bár a H3-ban is ez van, ott a semleges csaták nem túl izgalmasak, mert könnyen számolhatóak a max ütések. Cserébe, ha 2 játékos ugrik egymásnak, na az már igazi H3 érzés. Sőt kimondott előnyben is vagy, ha sokat toltál a PC játékkal és tudod melyik egységet hova kell pozícionálnod a legjobb eredményért! A H3-ban a városépítés is egy az egyben hozza a hangulatot, és amennyire gyenge volt a semleges csata, és a hősfejlődés, annyira jó a városod tuningolása! Az Euthiának az alapmechanizmusa jópofa nagyon, a 3 token variálásával, bár kicsit azért be is határol néha, viszont a küldetések és az azokkal járó jutalmak kellően megfűszereznek egy-egy scenariót!

Nehéz a döntés, és ha végtelen pénzem lenne, akkor mindkettő all-in delukszi verziója, mindennel is lenne a befutó! Ám ha mindenáron választanom kellene, akkor inkább az Euthiát venném meg magamnak, mivel több barátom a mai napig tolja a H3-at PCn, oda mindig lehet menni gémelni, az pedig, hogy egy ennyire kizsigerelt alapjátékot adjanak közel 30 ropiért, kimondottan bosszant! Persze nem mindenki szeretne 400+ eurót kicsnegetni egy játékért. Ennyiért már használt kocsit veszel, vagy 8-10 másik játékot!

                            Euthia                                              Heroes III

2 játékos:            8/10                                                   7.75/10

3 játékos:            8.5/10                                               8.25/10

Ha szívesen olvasnál hasonló tartalmakat, kövess a Facebookon is!

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://aphexplays.blog.hu/api/trackback/id/tr9618752992

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Aphex Plays

Friss topikok

Címkék

4X (1) Apeiron Games (1) Arcona Games (1) area control (1) ark nova (3) asszimetrikus (1) A Gameshop (1) A mars terraformálása (1) battleship (1) Board Game Cafe (1) Board Game Expo (1) Bus (1) carcassonne (1) castles of burgundy (1) Ceres (1) city of gears (1) Coffee Rush (1) Compaya (1) cry havoc (1) családi (1) dragonmount press (1) Dune Imperium (3) Eclipse (1) empires of the void II (1) ethnos (1) euro (5) Exodus Proxima centauri (1) Expeditions (1) Fesztáv (2) final frontier games (1) flamecraft (1) flamme rouge (1) Funquest (1) Gaia Project (1) Gémklub (1) Gems (8) Giants (1) gonosz (1) Heat (1) Hegemony (1) Hidden Gems (4) Hitster (1) jaipur (1) jeruzsálem (1) Kékjáték (1) kelp (1) kiegészítő (1) kritika (6) Kuruzslók (1) Lapkalehelyezés (1) Last Light (2) Licit (1) Listák (3) Magna Roma (1) Matagot (1) meme (1) merchants cove (1) mombasa (1) monopoly (1) munkáslehelyezés (6) news (4) nothingham bírája (1) osprey games (1) partyjáték (1) pegasus spiele (1) pick up and deliver (1) Pick up and deliver (1) pingu (1) port royal (1) quacks (1) radlands (1) recenziók (10) Recenziók (5) Reflexshop (1) role-playing (1) scrabble (1) Scythe (1) Splotter Spellen (1) Steamopolis (2) steampunk (1) Steampunk rally (1) szénre fel (1) tablóépítő (2) Találmányok kora (2) Tammany Hall (1) társasjáték (10) tavernák tiefenthalban (1) Terra Mystica (1) terület foglalás (2) twister (1) Tzolkin (1) village green (1) viticulture (1) wargame (1) wellness (1) Wingspan (1) Wyrmspan (1) zombi (1) Zombie Road (1) zombie road rpg (1) Zoo Tycoon (1) zoo tycoon (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása