A társasjáték hamisítók legújabb áldozata

szia_uram.JPG

A társasjáték hamisítás nem új keletű dolog, ahogy elkezdett felfutni az iparág, meg is jelentek a kamu-kópiák egyből. Kína nyílván élen járt ebben is, de mostanra már Európa és természetesen az Egyesült Államokban is egyre könnyebben terjednek a hamisított játékok. A mostani eset ráadásul egy még le sem zárult Kickstarter kampány játékát másolta le, egy olyan játékot, amiből még nem létezik csak prototípus!

Laia Gonzalez, a Wonderbow kiadó társalapítója, értesítette a Polygon portált, hogy a még late pledge-ként futó, azaz még le sem zárult Kickstarter kampányuk játékából, a Kelpből, hamisított kópiákat árulnak az Amazonon, az eBayen és a Fruugon. A Kelp az utóbbi idők egyik nagy közösségi finanszírozási sikere, hiszen közel 1.5 millió dollárt kalapozott össze a Kickstarteren, ráadásul ez egy ’kis’ játék, amik ritkán lőnek ki ennyire. Főleg a kétszemélyes játékoknál óriási szám ez! Nagyon nem csodálkoztam a sikerén, hiszen gigantikus hype-ot generált szinte minden társasjáték influenszer, a Dice Towertől a Board Game CO.-ig és elég jópofának hangzik a deck- és kockazsák építés, a blöffölés és a bújócska keveréke egy aszimmetrikus játékmenetbe oltva.

kelp.JPG

                                                                              Pont, mint az eredeti

Laia úgy tudta ezt meg, hogy többen ráírtak, hogy megkapták a játékot, de nincs benne a szabálykönyv, és egy Lego cápa van a minifigura helyett. Ami igazán sokkoló a mostani sztoriban, hogy ez a játék még meg se jelent. Sehogy. A backerek (támogatók) csak októberben kapják meg a játékot és kiskerben sincs még darab sem. Sőt a komponensek még ilyenkor véglegesítve sincsenek sokszor! Na jó, de akkor hogy lehet ezeket egyáltalán lemásolni? Itt nyílván csak tippelni lehet. A legvalószínűbb a Tabletop Simulator, ahol az összes komponens megnézhető, és emellett maga a kickstarter kampány és a social media posztok, ahol a megjelenés már a valós, fizikai formáját mutatja a játéknak.

brass_final.JPG

                                                                   Ismerős? Ali Express természetesen....

De mit ez ellen tenni egyáltalán? A Stonemaier Games csatlakozott az Amazon Transparency programjához és minden termékük kap egy szkennelhető kódot, amivel bizonyítani lehet a termék eredetiségét. Bár ez nem állítja meg a hamisítókat, egy jó módszer lehet arra, hogy legalább azon a platformon kiszűrje a hamisítványokat, ám ez nem olcsó. Egy kis kiadónak, mint a Wonderbow, nem is telik ilyesmire.

Laia elmondta, hogy még nem tudja, mennyi pénzt vesztenek ezzel, viszont a hitelvesztés és a vásárlói oldalról növekvő frusztráció még komoly károkat okozhat a kiadónak. Ennek ellenére hisz abban, hogy egy sikeres közösségi finanszírozási kampánynak lételeme a transzparencia. Igenis érdemes Tabletop simulatorra feltenni a játékot, hogy a játékosok kipróbálhassák a támogatni kívánt játékot.   

mix.JPG

                                                                              Ismét Ali express...

Az Ali express mindig is élen járt a hamisítványok terjesztésében. A probléma az, hogy mivel a mechanikák nincsennek levédve, csak az artwork, így átrajzolva könnyedén kiadhatóak lesznek a játékok, így jogilag nagyon nem is lehet velük mit kezdeni sajnos. A minőség persze már más kérdés. Meg fogsz lepődni, ha bevállalod. Mondjuk meg is érdemled, ha hamisítványokat veszel!

Ha olvasnál még hasonlókat, kövesd be a Facebook oldalam!

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://aphexplays.blog.hu/api/trackback/id/tr5318306889

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Aphex Plays

Friss topikok

Címkék

4X (1) Apeiron Games (1) Arcona Games (1) area control (1) ark nova (3) asszimetrikus (1) A Gameshop (1) A mars terraformálása (1) battleship (1) Board Game Cafe (1) Board Game Expo (1) Bus (1) carcassonne (1) castles of burgundy (1) Ceres (1) city of gears (1) Coffee Rush (1) Compaya (1) cry havoc (1) családi (1) Dune Imperium (3) Eclipse (1) empires of the void II (1) ethnos (1) euro (5) Exodus Proxima centauri (1) Expeditions (1) Fesztáv (2) final frontier games (1) flamecraft (1) flamme rouge (1) Funquest (1) Gaia Project (1) Gémklub (1) Gems (8) Giants (1) gonosz (1) Heat (1) Hegemony (1) Hidden Gems (4) Hitster (1) jaipur (1) jeruzsálem (1) Kékjáték (1) kelp (1) kiegészítő (1) kritika (6) Kuruzslók (1) Lapkalehelyezés (1) Last Light (2) Licit (1) Listák (3) Magna Roma (1) Matagot (1) meme (1) merchants cove (1) mombasa (1) monopoly (1) munkáslehelyezés (6) news (4) nothingham bírája (1) osprey games (1) partyjáték (1) pegasus spiele (1) Pick up and deliver (1) pick up and deliver (1) pingu (1) port royal (1) quacks (1) radlands (1) Recenziók (5) recenziók (9) Reflexshop (1) scrabble (1) Scythe (1) Splotter Spellen (1) Steamopolis (2) steampunk (1) Steampunk rally (1) szénre fel (1) tablóépítő (2) Találmányok kora (2) Tammany Hall (1) társasjáték (10) tavernák tiefenthalban (1) Terra Mystica (1) terület foglalás (2) twister (1) Tzolkin (1) village green (1) viticulture (1) wargame (1) wellness (1) Wingspan (1) Wyrmspan (1) Zombie Road (1) Zoo Tycoon (1) zoo tycoon (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása